June 11, 2021

Srebrny śluzowiec

Wybraliśmy się szukać krzywoszczeci... znalazłam, jak zwykle, nie to, czego szukałam. ;)
Piękny srebrny śluzowiec, prawdopodobnie to samotek zmienny (czekam na potwierdzenie przez jakieś mądre głowy od śluzowców). Na początku myślałam, że to może kawałek plastiku czy gumy (las jest mocno nawiedzany przez ludzi) - kolor był nieprawdopodobny, jak lakier metaliczny albo srebrny panton. Bliższe oględziny potwierdziły organiczność. Delikatnie uszkodziłam patyczkiem brzeg - brązowy środek, jak u dojrzałej purchawki. Nie mam pojęcia, w jaki sposób żywy organizm jest w stanie wyprodukować taką powłokę, ale wydaje się być gotowy do podróży kosmicznych.

Posted on June 11, 2021 19:43 by kroolik kroolik | 1 observation | 0 comments | Leave a comment

Krzywoszczeć i gruszyczki

Podczas wycieczki do stanowiska gruszyczki zielonawej w celu sfotografowania kwitnących okazów (oraz nowej gruszyczki czy też gruszynki jednostronnej), znalazłam nowy mech, który obfotografowaliśmy z @marcinklisz
Okazało się, że to krzywoszczeć przywłoka (Campylopus introflexus), inwazyjny gatunek z południowej półkuli, a więc dość egzotyczny. Mimo to jestem zachwycona jego wyglądem w powiększeniu. Żeberka przechodzą w długie włoski, a te zaginają się pod kątem 90° i tworzą białe gwiazdki. Wygląda to jak kolce niektórych kaktusów. Mech ten zasiedla przede wszystkim bardzo suche i ubogie siedliska. Trudno powiedzieć, czy w tym konkretnym miejscu konkurował z rodzimymi gatunkami - wokół było wiele metrów kwadratowych gołej, nieporośniętej niczym i spękanej od braku wody ziemi.
Mech ten jest w Europie badany, nowe stanowiska są rejestrowane, co pozwala obliczyć szybkość zasiedlania Europy. W Polsce jeszcze w latach 90. występował tylko na zachodzie, obecnie dotarł już do wschodniej granicy i jego stanowiska porozrzucane są po całym kraju.

Posted on June 11, 2021 12:41 by kroolik kroolik | 4 observations | 0 comments | Leave a comment

June 08, 2021

Mech z wiaderka

Nowy dla nas gatunek znalazłam w porzuconym plastikowym wiaderku (wyglądało, jakby ktoś uprawiał w nim coś w zeszłym roku, było tam trochę suchych resztek roślinnych). To tylko potwierdza, że ciekawe mchy są dosłownie wszędzie, duża różnorodność jest wokół siedzib ludzkich, na murach, ścieżkach, na uprawach, w doniczkach, ogródkach, różnych porzuconych inicjatywach. Im mniej się mchom przeszkadza, tym lepiej. ;)
Czarecznik jest bardzo fotogeniczny, choć nieduży. Puste puszki przypominają kieliszki na wysokich nóżkach, otwarte ku górze (czarecznik), zaś świeża zielona puszka ma kształt odwróconej gruszki (gruszkowaty).
Razem ze mną fotografował @marcinklisz

Posted on June 08, 2021 20:45 by kroolik kroolik | 1 observation | 0 comments | Leave a comment

June 06, 2021

W rowie na budowie

Prawdziwi twardziele obszarów ruderalnych - rosną na suchych nasypach, w błotnistych dołkach i rowach. Nie przeszkadzają im kamienie, gruz, śmieci itd. Świetne obiekty do fotografowania. Co zyskują rosnąc w tak nieprzyjaznym miejscu? Na pewno jest tu mała konkurencja oraz nielimitowany dostęp do światła. Problemem może być woda, choć nie we wszystkich miejscach, zdarzają się gliniaste dołki - wypatrzyłam tu m.in. jaskra jadowitego, który lubi mieć mokro. Kolejnym mankamentem jest nieprzewidywalność ludzkich działań (w każdej chwili mogą zostać zepchnięte spychaczem lub rozjechane), choć na tym odcinku od jakiegoś czasu nic się nie dzieje. Wiele roślin zdążyło już wyprodukować nasiona. Tropy sarny przecinające (nieogrodzoną) budowę z W na E świadczą o tym, że niestety już wkrótce zabraknie tego korytarza ekologicznego (za to człowiek będzie mógł przemieszczać się swoim korytarzem szybko i komfortowo w kierunku S-N).
Towarzystwa dotrzymał @marcinklisz

Posted on June 06, 2021 21:07 by kroolik kroolik | 20 observations | 0 comments | Leave a comment

May 30, 2021

Pióóóóóóórosz!

Znalezienie tego mchu i patrzenie na niego sprawia po prostu przyjemność. Wygląda jak rozsypane na ściółce zielone, żółknące lub zielono-brązowe piórka. Z drugiej strony łatwo go przeoczyć, jeśli się specjalnie za nim nie rozgląda, gdyż płynnie miesza się z rokietnikiem, brodawkowcem itp. bardziej ekspansywnymi gatunkami. Trochę się naszukaliśmy zanim trafiliśmy na to stanowisko.
Znalazł: @marcinklisz
Fotografowali: wszyscy ;)

Posted on May 30, 2021 22:44 by kroolik kroolik | 1 observation | 0 comments | Leave a comment

May 28, 2021

Drabik żużlowiec

Znaleźliśmy dziś nowy mech, na stercie żużlu, obfociliśmy itd.
W domu @marcinklisz wpisuje w google różne rzeczy (mi się kojarzyło, że coś z drzewkiem - drzewik? drzewkowaty?), w końcu google zaczęło życzliwie podpowiadać:
„drabik żużlowiec”
„O, patrz, jakiś nowy gatunek, rosnący na żużlu!”*
:D

*Maksym Drabik to polski żużlowiec z Częstochowy, więcej w Wikipedii. A drabik-mech, cóż... jedynie drzewkowaty. ;)

Posted on May 28, 2021 23:01 by kroolik kroolik | 1 observation | 0 comments | Leave a comment

May 24, 2021

Z nosem w trawie i w kostce brukowej

Porostnicę wielokształtną już fotografowaliśmy, ale w miejscu, w którym nie było aż tylu „parasolek”. Wyglądają niesamowicie. A pod nimi już zaczynają się wykształcać „kłaczki” (ech, moje fachowe słownictwo :D ), zatem niedługo sesja zostanie powtórzona.

Fałdownik nastroszony (chyba to on) rośnie sobie beztrosko w trawniku, jest na tyle mały, że koszenie mu nie przeszkadza. No a nie ma tutaj jakiś dziwnych ogrodników, którzy zlewają trawnik chemią, aby zlikwidować mchy, więc może się czuć bezpieczny. Powiększenie spod binokularu pokazuje charakterystyczny gwiazdkowaty kształt końcówek pędów.

Skrętek wilgociomierczy - wybitnie fotogeniczne żółte i zielone „kabaczki” na długich czerwonych setach. Wyrasta w szczelinach między betonowymi kostkami i chyba mu tam dobrze. Ma on tę oto właściwość, że pod wpływem wilgoci sety skręcają się. Wzięłam zatem bidon z wodą i go polałam - i rzeczywiście!

Na fotografowanie skrętka dał się namówić także @marcinklisz

Posted on May 24, 2021 19:19 by kroolik kroolik | 3 observations | 0 comments | Leave a comment

May 23, 2021

Mroczna Puszcza

Ciemny, żyzny grąd, zryty przez dziki. Rezerwat „Las Skulski”. Miejscami ciekawe gatunki. Na obrzeżach bujne łąki. Pośrodku kanały i bagienko. 20 lat temu gdzieś tam mignęły mi storczyki. Od tego czasu to las legendarny, choć poszukiwania tym razem bezowocne (nie te łąki chyba). Za to znalazł się inny storczyk - gnieźnik leśny, którego w pierwszej chwili nawet nie zidentyfikowałam jako storczyka.
Udało nam się: przemoczyć buty, przeczekać burzę pod drzewem, zgubić się.
Wycieczkę prowadził: kroolik
Towarzystwa dotrzymał: @marcinklisz

Posted on May 23, 2021 22:12 by kroolik kroolik | 16 observations | 0 comments | Leave a comment

May 22, 2021

Mikro-różyczki

Odwiedziny w tym samym miejscu w odstępie jednego dnia. Ten sam mech - podczas suchej pogody i po całym dniu deszczów. Wygląda na to, że podczas suszy listki przylegają do pędu - być może zapobiega to utracie wody. Podczas deszczu „różyczki” rozkwitają.
Dziś sfotografował go również @marcinklisz
Nasze wycieczki są coraz dziwniejsze. ;)

Posted on May 22, 2021 22:33 by kroolik kroolik | 2 observations | 0 comments | Leave a comment

May 19, 2021

Leśne geometrie, botaniczne fraktale

Matematyka w lesie - czy nie jest zachwycająca?
Jak byłam dzieckiem, przeczytałam o owadzie, który nacina liście według bardzo skomplikowanej matematycznie krzywej.
Rozbierałam skrzypy na części (było ich u nas sporo, wychowałam się wśród skrzypów!). Intrygowało mnie to, jak są zrobione. Jak większy element powiela mniejszy.
Obserwowałam unerwienie dużych liści, próbując dojść do tego, ile jest poziomów tego podziału liścia.
Lubię symetrię. Intrygują mnie nieoczywiste podziały, jak podział koła na 7 i 9 części (trysekcja kąta - jeden z nierozwiązywalnych starożytnych problemów geometrii).
Weź dowolny liść i go mierz, dokładnie.
Czy człowiek wymyśliłby fraktale sam z siebie, używający tylko czystej matematyki, bez obserwacji natury?

Posted on May 19, 2021 21:15 by kroolik kroolik | 6 observations | 0 comments | Leave a comment

Archives