Mech - sprzymierzeniec w walce z suszą

Mchy i wątrobowce nie są ulubionymi roślinami ogrodników. Wiele osób latami usuwa mszaki ze swoich ogrodów. Uważam, że to wielki błąd.
Mszaki to zdumiewające rośliny. Potrafią przetrwać suszę i "odrodzić się" po deszczu jakby nigdy nic. Nie wymagają żadnych zabiegów. Stanowią wspaniały rezerwuar wody, zwiększając jej retencję w środowisku, zwiększając wilgotność i zatrzymując wodę przed ucieczką wgłąb gleby. Co ciekawe, pobór wody przez chwytniki jest znikomy - mchy pobierają wodę przede wszystkim z deszczu i rosy. To sprawia, że praktycznie w każdym ekosystemie są bardzo pożądanym elementem, tym bardziej, że w ostatnich latach doświadczamy zarówno susz, jak i gwałtownych opadów (które nie są w stanie spenetrować wysuszonej ziemi - większość wody spływa zamiast zatrzymać się lokalnie). Usuwanie mchów z trawników to zwyczajna głupota - nie mówiąc już o koszeniu na krótko i późniejszej konieczności intensywnego marnowania wody na tak wygoloną trawę! Tymczasem mając trawnik poprzerastany mchem można ograniczyć zużycie wody i energii. No, ale tego nie uczą w szkole, skąd mają o tym wiedzieć rozmaici zarządcy zieleni i prywatni właściciele ogródków?
W każdym razie mchy po deszczu prezentują się wspaniale i jest to najlepszy moment, by fotografować większość gatunków. Autorzy znakomitej książki "Brophyte ecology" (Glime, J. M. Bryophyte Ecology. Volume 1. Physiological Ecology. Ebook sponsored by Michigan Technological University and the International Association of Bryologists), która jest dostępna online za darmo, zamieścili tabelę "pojemności wodnej" dla różnych gatunków mchów i wątrobowców. Wygrywają torfowce, które mogą pomieścić nawet 1225% wody w stosunku do suchej masy (a więc ponad 12-krotnie więcej). Powszechny w naszych borach sosnowych rokietnik pospolity pomieści dla porównania 5-6 krotność swej wagi, co także jest znakomitym wynikiem (każdy, kto zapadał się po deszczu w głębokich mchach i przemoczył buty, już wie, dlaczego ;) ).
Warto przyjrzeć się bliżej roli mchów i zrozumieć, że ze swoimi zadziwiającymi umiejętnościami są ważną częścią otaczającej nas przyrody.

Posted on 23 June, 2021 15:12 by kroolik kroolik

Observations

Photos / Sounds

Observer

kroolik

Date

June 23, 2021 01:26 PM CEST

Description

on concrete, after rain

Photos / Sounds

What

Wall Screw-Moss (Tortula muralis)

Observer

kroolik

Date

June 23, 2021 01:34 PM CEST

Description

on concrete, after rain, the same plant Marcin Klisz observed here https://www.inaturalist.org/observations/82661428

Photos / Sounds

What

Don's Thread-Moss (Ptychostomum donianum)

Observer

kroolik

Date

June 23, 2021 01:26 PM CEST

Description

on concrete, after rain

Photos / Sounds

Observer

kroolik

Date

June 23, 2021 01:55 PM CEST

Description

on Sorbus, after rain

Photos / Sounds

Observer

kroolik

Date

June 23, 2021 01:57 PM CEST

Description

on ash tree, after rain

Photos / Sounds

What

Mosses (Phylum Bryophyta)

Observer

kroolik

Date

June 23, 2021 01:38 PM CEST

Photos / Sounds

What

Joint-toothed Mosses (Class Bryopsida)

Observer

kroolik

Date

June 23, 2021 01:39 PM CEST

Comments

No comments yet.

Add a Comment

Sign In or Sign Up to add comments